Özderici Vakfı
Özderici Vakfı
 • BESİME & ALİ RIZA ÖZDERİCİ


  Özderici Vakfı, 1983 yılından itibaren eğitim, sağlık ve sosyal alanlarda topluma kazandırdıkları eserlerin ve hayırların sürdürülebilmesi amacıyla Besime Özderici ve Ali Rıza Özderici tarafından 2015 yılında kurulmuştur.


  Vakfımız, maddi imkânı olmayan başarılı öğrencilere burs verilmesi, bugüne kadar yapılan 4 okul, 14 ibadethane, kurs, Engelsiz Yaşam Merkezi ve Huzurevi eserlerine yenilerinin ilave edilmesi projelerinde aktif yer almakta, kurucularımızın başlattığı hayır işlerini devam ettirmektedir.


  Vakfımız, topluma eğitim ve sosyal alanlarda yapılacak katkıyı en öncelikli iş olarak değerlendirmekte ve vakıf kültürünü gelecek nesillere aktarma hedefi ile faaliyetlerini sürdürmektedir.

 • KURUCULARIMIZ


  Besime

   

  BESİME ÖZDERİCİ

   

  1928 yılında Kayseri’de dünyaya geldi. 1945 yılında, Ali Rıza Özderici ile evlendi ve bu evlilikten iki kız ve iki erkek çocuğu oldu. Besime Özderici, ilkokuldan sonra eğitimine devam edememiştir, ancak hayır işlerinde eğitime öncelik vererek bu alanda birçok eserin yapılmasına öncülük etmiştir. Sahip olduğu vizyon ve zekasıyla, Ali Rıza Bey’in en önemli destekçisi ve hayır işlerinde teşvikçisi olmuştur.

   

   

  ALİ RIZA ÖZDERİCİ

   

  1926 yılında Ürgüp´te dünyaya geldi. Babasının adı Ahmet, annesinin adı Necmiye´dir. Küçük yaştan itibaren çalışma hayatına atıldı. İlkokul öğrencisi iken bisiklet alıp kiraya verdi. Bakkallık ve şoförlük yaptı. 1945 yılında Besime ÖZDERİCİ ile evlendi. Bu evlilikten iki kız ve iki erkek çocuğu dünyaya geldi. 1949 yılında özel sektör demir madenciliğine Yahyalı ilçesinde başladı. Kurmuş olduğu bu firma, 1980 yılından bugüne demir madenciliği alanında Türkiye´nin en büyük özel sektör üretici firması olarak milli ekonomiye katkıda bulunmaya devam etti. Kayseri Sanayi Odası Başkanlığı yaptığı 10 yıl zarfında Türkiye´nin en büyük Organize Sanayi Bölgesinin Kayseri´de kurulmasına vesile oldu. Madencilik alanındaki başarılı girişimlerini, Gayrimenkul ve Yenilenebilir Enerji sektörlerinde de gerçekleştirerek değerli markaların ülke ekonomisine kazandırılmasını sağladı. Ali Rıza Özderici, ‘’ Ne mutlu başkaları hesaba çekmeden kendini hesaba çekebilenlere, bu zor işi başarabilenlere…’’ diyerek kendisini toplumun ihtiyaçları konusunda sorumlu tutarak gelecek nesillere toplumsal sorumluluk bilincini aşılamayı hedeflemiştir. Ülkemize kazandırdığı eserler ve hayırlar sebebiyle 2008 yılında TBMM tarafından ‘’Üstün Hizmet Ödülü’ ne layık görülmüştür. Yapılan hayırların korunması ve sürdürülebilirliğini sağlamak için Besime Özderici ile birlikte 2015 yılında Özderici Vakfı’nı kurmuştur.

  .

   

   

  ALİ RIZA ÖZDERİCİ

   

 • FAALİYET ALANLARI


  1- Kreş, anaokulu, ilköğretim, ortaöğretim, üniversite, yükseköğretim kurumları, kültür ve spor tesisleri, konservatuar, enstitü, araştırma ve uygulama merkezleri, öğrenci yurtları ve sağlık kuruluşları kurmak; bu amaçlarla faaliyetlerde bulunan kuruluşlarla iş birliği yapmak; söz konusu kuruluşlara katılmak, ayni veya nakdî yardım yapmak.

   

  2 - Eğitim tesislerinde okuyacak ya da yurtlarda kalacak maddi imkanlardan yoksun başarılı öğrencilere veya öğretmenlere, yurt içinde veya yurt dışında burs vermek; ayni ve/veya nakdi yardımda bulunmak; barınma ve beslenme ihtiyaçlarını karşılamak, kendi alanlarında yetişip gelişmeleri için gerekli tüm desteği vermek.

   

  3 - Engelli gençlere bilgi ve beceri kazandırmak için eğitim amaçlı tesisler ve yaşam merkezleri inşa etmek, kurslar ve seminerler düzenlemek.

   

  4 - Özderici Ailesi tarafından yahut üçüncü kişilerce yapılmış hayır kurumlarının bakımını onarımını sağlamak, bu kabil kurumlara ayni/nakdi bağışlarda bulunmak suretiyle, onların devamını sağlamak; Öğrenciler için spor tesisleri, dinlenme kampları açmak ve işletmek.

   

  5 - Anaokulu, kreş, ilköğretim, ortaöğretim, lise, üniversite, yükseköğretim okulları için gerekli tesisleri bizzat inşa etmek, ettirmek, hazır olarak satın almak, söz konusu tesislerde tadil, ilave, onarım yapmak; amacı açısından yetersiz kalanları satmak, kiraya vermek, amacına uygun bu kabil yerleri kiralamak.

   

  6 - Yaşlılar ile hastalar için huzur evleri, bakım evleri kurmak, işletmek, işlettirmek; bu nitelikteki evlere ayni ve nakdi yardımda bulunmak; huzur evleri ile bakım evleri inşa etmek, inşa ettirmek, onarmak;

 • YÖNETİM KURULU


  Yönetim Kurulu


  Yönetim Kurulu Başkanı: Ali Rıza Özderici

  Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı: Ahmet Özderici

  Yönetim Kurulu Saymanı: Ali Özderici

  Yönetim Kurulu Üyesi: Necmiye Sabahat Bilgin

  Yönetim Kurulu Üyesi: Necmiye Özderici Postaağası

   

   

  Genel Sekreter


  Vakıf Genel Sekreter: Ali Burçin Özderici

  Vakıf Genel Sekreter Yardımcısı: Turgay Bayrı

  Vakıf Genel Sekreter Yardımcısı: Mehmet Doğan

 • MEDYA MERKEZİ


  Trt Diyanet Hayırsever Programı İçin Gerçekleştirilen Ali Riza Özderici Röportajı

   

  Ali Rıza Özderici, ‘’ Ne mutlu başkaları hesaba çekmeden kendini hesaba çekebilenlere, bu zor işi başarabilenlere…’’ diyerek kendisini, toplumun ihtiyaçları konusunda sorumlu tutarak gelecek nesillere toplumsal sorumluluk bilincini aşılamayı hedeflemiştir. Ülkemize kazandırdığı eserler ve hayırlar sebebiyle 2008 yılında TBMM tarafından ‘’Üstün Hizmet Ödülü’’ ne layık görülmüştür. Yapılan hayırların korunması ve sürdürülebilirliğini sağlamak için Besime Hanım ile birlikte 2015 yılında Özderici Vakfını kurmuştur.

   

   

  Engellilere Özel Merkez Kuruluyor - Kayseri

   

  Törenden görüntüler - Kayseri Özel Çocuklar Derneği üyelerinden oluşan mehter takımının mini konseri - Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik'in konuşması - Dua edilerek merkezin temelinin atılması Kayseri 'de engellilere özel merkez kuruluyor - Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle temeli atılan merkezde, oyun alanları, kütüphane, spor sahası, yarı olimpik yüzme ve hidroterapi havuzları ile mini seralar yer alacakKAYSERİ (AA) - Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve Özderici Vakfı iş birliğiyle engelli çocuklar için kurulacak "Engelsiz Yaşam Merkezi"nin temeli atıldı.Vali Şehmus Günaydın, Talas Bulvarı'ndaki temel atma töreninde, merkezin, engellilerin hayatını kolaylaştıracağını ifade etti.

  .

   

   

   

 • Duyurular


  27 Ağustos 2021
  Besime Özderici Engelsiz Yaşam Merkezi

  Besime Özderici Engelsiz Yaşam Merk...


  DUYURU DETAYIDown Icon

  27 Ağustos 2021
  Besime Özderici Engelsiz Yaşam Merkezi Temel Atma Töreni

  Besime Özderici Engelsiz Yaşam Merk...


  DUYURU DETAYIDown Icon

  03 Aralık 2021
  Özderici Ailesinden Engelsiz Yaşama Büyük Destek

  Özderici Ailesi, Özderici V...


  DUYURU DETAYIDown Icon
ÖZDERİCİ VAKFI

Hedefimiz, topluma eğitim ve sosyal alanlarda yapılacak katkıyı en öncelikli iş olarak değerlendirip vakıf kültürünü gelecek nesillere aktarmaktır.
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ

A: Fatih Sultan Mehmet Mah. Poligon Cad. Buyaka Kule 2 No:8/B D24 34771 Ümraniye/İstanbul
T: +90(216) 771 16 55
E: info@ozdericivakfi.org

Copyright © 2021 Özderici Vakfı - All rights reserved.
Özderici Vakfı